Rogowacenie słoneczne (Actinic Keratosis)- mały strupek a duży problem! Jak dbać o skórę po leczeniu?

Zmiany typu rogowacenia słonecznego to typowo łuszczące się rumieniowe grudki, pod palcem wyczuwalne często jako „coś chropowatego”, jak to opisują pacjenci. Zmiany mogą być sączące i pokryte strupkiem. Zmiany te typowo powstają na skórze w miejscach odsłoniętych, czyli wszędzie tam gdzie najdłużej działa na skórę słońce: twarz, małżowiny uszne, czubek nosa, skalp czy grzbiety rąk.
Leczenie rogowacenia słonecznego jest konieczne, ponieważ aż w 2-15% przypadków rozwijają się z nich raki skóry.

3 najczęściej stosowane metody to:

  1. Krioterapia

  2. Miejscowa farmakoterapia (leczenie 5-fluorouracylem, imikwimodemi)

  3. Terapia fotodynamiczna

Wybór metody leczenia zależy od lokalizacji zmian oraz ich rozległości.

Krioterapia

Polega na miejscowym mrożeniu zmiany ciekłym azotem. Lekarz może użyć metody natryskowej albo dotykowej. Przy obu metodach odczucia i nasilenie bólu jest bardzo podobne. Rzadko kiedy przed zabiegiem wykonuje się miejscowe znieczulenie, ponieważ sam zastrzyk ze środkiem znieczulający może dawać większe dolegliwości bólowe niż samo mrożenie. Większość pacjentów odczuwa szczypanie, zwłaszcza w momencie rozmrażania zmiany. Najczęściej podczas jednego zabiegu mrozi się 2-3x.

Po zabiegu może pojawić się rumień, obrzęk, pęcherz i strup, którym towarzyszy różnie nasilony ból. Dolegliwości ustępują w ciągu 3-5 dni.

Miejsce po mrożeniu powinno być codziennie odkażane środkiem miejscowo dezynfekującym (np. Octenisept, Kodan, Skinsept, plasterki Leko). Po odkażeniu na zmianę należy nałożyć opatrunek, najlepiej plasterek „oddychający” (w odróżnieniu od tych wodoodpornych). Pęcherz należy nakłuć jałową (sterylną) igłą, ale nie zrywać pokrywy pęcherza (tej luźnej skórki, która zostaje po wycieku płynu). Opatrunki zmieniamy do czasu gdy okolica po zabiegu się zagoi.

Miejscowa farmakoterapia

Lekarz wybiera jeden z dostępnych leków w zależności od rozległości zmian, lokalizacji i przeciwwskazań. Należy ściśle przestrzegać instrukcji stosowania kremu podanej przez lekarza prowadzącego (możne ona się różnić od tej podanej na ulotce). Najważniejsze informacje, które powinien podać lekarz to:

  1. Na które miejsce nakładać krem?

  2. Ile razy dziennie?

  3. Jak długo ma trwać terapia?

  4. Kiedy powinna być wizyta kontrolna?

Po zabiegu może pojawić się rumień, obrzęk, pęcherz i strup, którym towarzyszy różnie nasilony ból. Dolegliwości ustępują w ciągu 3-4 tygodni.

By uzyskać lepszy efekt kosmetyczny po zakończeniu terapii warto stosować kremy natłuszczające na miejsca poddane leczeniu. W niektórych przypadkach lekarz może dodatkowo zlecić smarowanie kremami ze sterydem lub z inną substancją. Krem po zakończonej terapii należy dobrać indywidualnie.  W przypadku leków miejscowych istnieje podwyższone ryzyko oparzenia słonecznego, dlatego w trakcie leczenia oraz kilka tygodni po należy unikać słońca i stosować kremy z filtrem UV.

Fotoprotekcja ma podstawowe znaczenie w prewencji rogowacenia słonecznego. W przypadku regularnego stosowania kremów z filtrem UV i unikania słońca w godzinach jego najsilniejszego działania (10-14:00) mogą uchronić Cię przed powstawaniem zmian i rozwojem raków skóry! O tym jak skutecznie chronić się przed szkodliwym działaniem słońca i jak stosować kremy z filtrem przeczytasz TU.

Komentarze