Oprócz leków zapisanych przez lekarza w terapii trądziku bardzo istotna jest prawidłowa pielęgnacja. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej. Musisz jednak mieć świadomość, że czym innym jest np. krem dla skóry trądzikowej a czym innym krem do stosowania przy terapii trądziku. Czym się różnią?
Krem do skóry trądzikowej będzie miał w składzie substancje, które mają zmatowić skórę, działać ściągająco lub złuszczająco. To każdy krem przeznaczony typowo dla skóry tłustej, produkującej nadmiar łoju (ładnie określanego jako sebum). W skład tych kremów mogą wchodzić takie substancje jak: nadtlenek benzoidu czy kwas salicylowy. Oba w wyższych stężeniach mogą być także zalecone przez lekarza jako leki. Łatwo więc sobie wyobrazić, że gdy stosujemy je podwójnie (lek + krem), będą działały z większą siła, powodując duże podrażnienie. Również połączenie takiego kremu z miejscowo stosowanymi retinoidami może powodować większe wysuszenie i podrażnienie skóry.
Krem do stosowania przy terapii trądziku ma natomiast działać głównie nawilżająco. Wiele leków stosowanych w terapii trądziku wysusza skórę, prowadząc do złuszczania naskórka. Skórę taką warto nawilżać odpowiednim kremem 2 x dziennie. Nie każdy krem do pomocy przy terapii trądziku będzie miał umieszczony taką informację na opakowaniu. Warto wybierać te kremy nawilżające, które nie są komedogenne („noncomedogenic”), czyli nie będą zatykać porów i prowadzić do powstawania zaskórników.
Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena skóry trądzikowej?
Twarz należy myć 2 x dziennie, delikatnymi żelami myjącymi (nie mydłem. A już na pewno nie szarym mydłem, które nie wiem czemu jest tak powszechnie stosowane i lubiane) przy użyciu ciepłej, ale nie gorącej wody. Do mycia należy używać własnych rąk a nie gąbek i myjek. W literaturze fachowej wielu autorów zwraca uwagę na podrażnienie skóry jakie mogą one powodować przy zbyt mocnym tarciu oraz na możliwość rozwoju bakterii w ich porowatych strukturach. Peelingi mechaniczne, zarówno takie gotowe jak i te domowe (cukier w oliwie), nie są zalecane.
Ochrona przeciwsłoneczna
Niektóre leki stosowane w leczeniu trądziku powodują nadwrażliwość na światło (retinoidy, tetracykliny). Również zmiany zapalne, zwłaszcza po wystawieniu na działanie słońca mogą prowadzić do powstawania przebarwień. By zminimalizować ryzyko uszkodzenia skóry i wystąpienia przebarwień należy unikać słońca i stosować kremy z filtrem o SPF minimum 30. Na rynku dostępnych jest coraz więcej kremów dla skóry trądzikowej zawierających w swoim składzie fotoprotekor. Więcej o fotoprotekcji przeczytasz TU.
Komentarze