Jak wybrać pomadkę ochronną na zimę?

Twoje usta  pod wpływem wiatru, mrozu i dużych różnic temperatur (ujemna na zewnątrz, dodatnia wewnątrz budynków) są narażone na pierzchnięcie i pękanie.

By temu zapobiec należy stosować kilka razy dziennie pomadki ochronne. Jak wybrać tę właściwą?

  • Pierwszym składnikiem pomadki musi być substancja tłusta (wazelina, oleje roślinne, inne kwasy tłuszczowe). Woda (Aqua) powinna znajdować się gdzieś w środku lub na końcu listy składników.

  • Jeśli Twoje usta są popękane i bolą warto by w skład pomadki wchodził Panthenol.

  • Pomadka powinna zawierać filtr UV, zwłaszcza jeśli przebywasz na zewnątrz (np. wyjazd na narty). Szukaj oznaczenia SPF 30 (mniejsze SPF praktycznie nie chroni Twojej skóry). Tak jak w przypadku każdego fotoprotektora należy go stosować na conajmniej 30 min przed wyjściem na zewnątrz.

  • Możesz wybierać między pomadkami, które nakłada się bezpośrednio z opakowania na usta (szminki) bądź przy użyciu palca. Jeśli wybierasz tę drugą formę pamiętaj, że przed nakładaniem pomadki na usta należy umyć ręce. Może to być szczególnie trudne na dworze, czyli tam gdzie pomadkę stosujemy najczęściej.

  • Pamiętaj, że każdy powinien mieć własną pomadkę, nie można się nimi dzielić. Używając cudzej pomadki możesz narazić się na ryzyko zakażenia bakteriami, drożdżakami czy wirusami. Np. w ten sposób można zarazić się wirusem opryszczki zwykłej bądź niebezpiecznym gronkowcem złocistym opornym na leczenie antybiotykami.

  • Kolejna ważna informacja: pomadki nie używamy przez 2 sezony, nawet jeśli data ważności jest aktualna.

Komentarze