Wyprysk z przesuszenia jest szczególną formą zapalenia skóry, która dotyczy znacznej części populacji w okresie jesienno-zimowym. Gdy zaczyna się okres grzewczy w domach i pracy, nasza skóra jest szczególnie narażona na wysuszenie. Dzieje się tak ze względu na osłabienie bariery naskórkowej i związanej z tym większej utracie wody. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na grzbietach rąk, ale nie jest to jedyna lokalizacja.
Oto co możesz zrobić dla swojej skóry w okresie grzewczym.
- Kąpiel powinna być możliwie krótka, najlepiej by nie trwała dłużej niż 10 minut.
2. Unikaj gorących kąpieli. Gorąca woda zmywa naturalne oleje pokrywające Twoją skórę.
3. Do mycia używaj delikatnych syndetów, a nie zapachowych mydeł.
Mydła mają zasadowe pH, przez co wysuszają skórę.
4. Bezpośrednio po kąpieli nałóż krem nawilżający na skórę. W sklepach szukaj produktów bezzapachowych, o wygodnej do nakładania konsystencji. Świetnie sprawdzają się preparaty przeznaczone dla skóry suchej/wrażliwej/atopowej.
5. Do wycierania używaj miękkich ręczników. Pamiętaj by skóry nie trzeć a jedynie osuszać przez dotyk.
6. Przed wyjściem na zewnątrz zabezpiecz skórę tłustym kremem. Najlepiej nadają się takie, których pierwszym składnikiem nie jest woda (aqua) tylko olej/parafina. Pamiętaj, że promieniowanie UV działa na skórę cały rok. Krem na mróz z filtrem UV jest szczególnie ważny jeśli jeździsz na nartach lub spacerujesz w górach. O kremach na mróz możesz przeczytać TU.
Jeśli mimo stosowania się do powyższych zasad, Twoja skóra jest przesuszona a co gorsze pojawiły się zmiany skórne, koniecznie skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem.