Czerwona twarz, poszerzone naczynka, grudki i krostki głównie w centralnej części twarzy-tak przedstawia się charakterystyczny obraz dla trądziku różowatego. W cięższych przypadkach, głównie u mężczyzn, może pojawiać się rhinophyma czyli powiększony, czerwony nos, co pacjenci nazywają nosem renifera Rudoplha. Do częstych objawów należy także zapalenie spojówek, które występuje u ok. 50% pacjentów.
Trądzik różowaty może dotknąć każdego, jednak najczęściej chorują kobiety po 30 roku życia. Częściej występuje u osób o jasnej karnacji, otyłych i palaczy.
Jeśli chorujesz na trądzik różowaty, mogłeś zaobserwować, że zmiany nasilają się pod wpływem różnych czynników, takich jak:
- Słońce
- Wysokie temperatury
- Gorące napoje
- Alkohol
- Ostre przyprawy
- Wysiłek fizyczny
- Stres
- Niektóre leki
- Niektóre kosmetyki
W leczeniu trądziku różowatego stosuje się miejscowo: metronidazol (Metronidazol maść lub żel, Rozex krem lub żel), kwas azelainowy (ACNE-DERM, Hascoderm lipożel, Skinoren krem lub żel, Skinoren Rosacea żel) i iwermektynę (Soolantra krem). Niektóre leki na trądzik różowaty można kupić bez recepty, jednak to lekarz po zebraniu wywiadu i obejrzeniu skóry, powinien dobrać odpowiedni preparat.
Pytania, które zawsze zadają pacjenci w przypadku leczenia powyższymi preparatami to: „kiedy będzie widać poprawę?” i „jak długo będę musiał się smarować?”. Pierwsze efekty leczenia metronidazolem widać po 2-4 tygodniach, jednak znacząca poprawa widoczna jest po 8 tygodniach. Zarówno w przypadku stosowania kwasu azelainowego jak i iwermektyny poprawy można się spodziewać po ok. 12 tygodniach. Leczenie trądziku różowatego jest niestety przewlekłe. U wielu pacjentów trwa kilkanaście miesięcy a zaostrzenia po odstawieniu leczenia są raczej regułą. Jeśli miejscowe leczenie nie przyniesie oczekiwanych efektów lekarz prawdopodobnie będzie chciał włączyć leki doustne.
Co sam możesz zrobić? Kilka słów o tym jak pielęgnować skórę.
- Oprócz przepisanych przez lekarza leków należy regularnie nawilżać skórę twarzy. Jak pokazują badania, przyczyną trądziku różowatego może być nieprawidłowe funkcjonowanie bariery jaką jest naskórek i jego najbardziej zewnętrzna powierzchnia-warstwa rogowa. Dzięki częstemu (3-4x dziennie) nawilżaniu skóry pomagamy w odbudowie warstwy rogowej.
- Mycie! Co najmniej raz dziennie. Stosujemy letnią wodę i delikatne płyny, najlepiej przeznaczone do cery naczynkowej albo te dedykowane trądzikowi różowatemu. NIE myjemy twarzy zwykłym mydłem, poniważ mają one odczyn zasadowy i powodują podrażnienie i wysuszenie skóry. Odpowiednie pH dla skóry to 4-6,5.
- Kremy z filtrem UV zgodnie z podstawowymi zasadami fotoprotekcji (przeczytasz TU).
- W przypadku poszerzonych naczynek (teleangiektazji) można stosować korektory i pudry w odcieniu zielonym, które będą optycznie zmniejszać rumień.
- Obkurczająco na poszerzone naczynia działa brymonidyna, która w Polsce jest dostępna w postaci żelu (Mirvaso). Preparat stosujemy raz dziennie, nakładając symetrycznie takie same ilości preparatu.
- NIE stosujemy mechanicznych peelingów, które będą powodowały przekrwienie i nasilały rumień na twarzy.
- NIE stosujemy toników i innych kosmetyków ściągających (np. masek z glinką).