Jak się pozbyć „kurzajek”?

Kurzajki, czy raczej brodawki, są spowodowane infekcją wirusową w obrębie naskórka. Najczęściej chorują dzieci i młodzież, ale infekcje są szczególnie częste u osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS) i chorych z obniżoną odpornością (np. po przeszczepieniu narządów). Częściej występują też u członków rodziny jeśli jedna osoba ma już zmiany. Nawet 1/3 dzieci w wieku szkolnym ma brodawki wirusowe. Czas od zarażenia się do pojawienia się zmian to 2 do 6 miesięcy.

Czy kurzajki mogą same zniknąć?

Tak, nawet 50% brodawek ustępuje samoistnie w czasie ok. 1 roku od pojawienia się. Częściej zdarza się to u dzieci i w przypadku brodawek zlokalizowanych w innych okolicach niż na podeszwach (te częściej nie ustępują). U dorosłych samoistna remisja jest dużo rzadsza i może wystąpić nawet po kilku latach. Nawroty u dorosłych są bardzo częste.

Jakie są najczęstsze metody leczenia kurzajek?

Dwie podstawowe i najczęściej stosowane metody to: kwas salicylowy i krioterapia.

Kwas salicylowy w stężeniu 17-50% jest używany w postaci płynów, maści i plastrów. Najczęściej stosuje się je 1 x dziennie na brodawki. Leczenie może trwać do 12 tygodni i powinno być prowadzone pod okresową kontrolą lekarza. Zaletą stosowania kwasu salicylowego brak bólu, rzadsze powstawanie pęcherzy i blizn, możliwość samodzielnego leczenia. Skuteczność tej metody wynosi ok. 30%.

Krioterapia wykonywana jest przez lekarza i polega na zamrożeniu brodawki przy użyciu ciekłego azotu. Mrożenie powtarza się w odstępach 2-3 tygodniowych aż do ustąpienia zmian. Jeśli tak się nie stanie w ciągu 6 zabiegów należy zmienić metodę. Do częstych objawów niepożądanych należy przede wszystkim ból. Dlatego tę metodę niechętnie stosuje się u młodszych dzieci. Skuteczność ciekłego azotu w leczeniu brodawek wirusowych wacha się od 14 do 90%.

Która metoda jest lepsza?

W badaniach porównujących zadowolenie pacjentów z obydwu metod wykazano przewagę krioterapii (69% do 24%). Mimo bólu pacjenci chętniej poddawali się mrożeniu i zauważyli większą skuteczność tej metody.

Jakie są inne metody?

Na rynku istnieje wiele preparatów stosowanych w leczeniu brodawek wirusowych. Stosowane są płyny z kwasem monochlorooctowym, kwasem mlekowym, fluorouracylem i innymi substancjami. Pręciki służące do samodzielnego przyżegania w naszej ocenie są mało skuteczne, ponieważ pacjent najczęściej nie jest w stanie zadać sobie takiego bólu. W gabinetach można stosować także inne metody jak chirurgiczne usunięcie zmiany (łyżeczkowanie) albo laser CO2.. Przed takim leczeniem możliwe jest wcześniejsze miejscowe znieczulenie skóry.

Co my polecamy?

Metoda powinna być dobrana indywidualnie do pacjenta. U małych dzieci czasami wystarczy poczekać, ale jeśli pojawia się więcej zmian należy włączyć leczenie. U osób dorosłych samoistne ustępowanie zmian należy do rzadkości dlatego warto od razu podjąć działanie. Musimy wtedy dokładnie zebrać wywiad by określić która terapia będzie najskuteczniejsza i jednocześnie najwygodniejsza dla pacjenta.

IP

Komentarze